Çeviri: Bilge Güler Nikos Romanos’un açlık grevi ve sokaklara yansıyan tepki, 1944 yılından bu yana Yunanistan toplumunda var olan uzun soluklu çatışmaları bugünlerde yeniden alevlendiriyor. Yunanistan sokakları bir süredir nispeten sakindi. Dört yıl süren yıkıcı ekonomik kriz ve süregelen devlet baskısından sonra ortaya çıkan ve krizin ilk yıllarında muazzam kalkışmalara can […]


Kadıköy’den Kartal’a sürüklenen bir minibüsün en ön koltuğunda, şehrin en güzel seyir yerinde yazıyorum bunları. Şoför dalmış bir şeyler anlatıyor, bir an kavun kokusu geliyor, demek ki çocukluk sesiyle konuşuyor. Batman’da kalan kavun tarlalarını anlatıyor. Ben camın buğusuna bir şey yazacak oluyorum, yazıyorum, utanıp siliyorum.  Göztepe’nin içine doğru kaybolan sokaklarına […]

Süreyya Karacabey | Fıtrat bir unutuş, bu kadınların artık eldivenle bile dokunamayacakları bir tarihin içinde kalmış. Bütün bu erkek-insanları ve onların binlerce yıldır yaptıklarını hatırlamayacakları bir zaman arıyorlar, öteki canlılarla birlikte.

Hüseyin Kete | Dileyen gelip Willy Brandt’ın Varşova gettosunu ziyaret ettiği gibi Seyit Rıza meydanını ziyaret edebilir. Ayakları titreyip, Seyit Rıza’nın dizlerine çökme cesaretine sahip birileri varsa gelsin özrünü dilesin, biz de kabul edelim dilenen özrü.

Yasemin Ateş | Devlet-olmayanın yurdunun olmaması, bir yandan onu Kobani’de işaretleme imkanı tanırken, Kobani’yi arzulayan devrimciliğin Kadıköy’deki tezahürü nasıl olabilir? Politik yatırımımızı Kadıköy’ü örgütlemek üzerine yapmadığımız ve bu sorumluluk ile Kadıköy ile ilişkilenmediğimiz sürece, esasında Kobani’den ve onun devrimciliğinden uzaklaştığımız söylenemez mi?


Kader Sarısülük | Adları önce birer hastag, sonra slogan ve ardından afiş olan ölenlerin ateşten hatırasını, düşlerini, okuduklarından onları heyecan boğan sözleri gerçek yapmaktan söz ediyoruz.