AKP ile CHP Dersim’den özür dileme yarışında. Üstelik pek kimsenin minnet ettiği de yok bu özür yarışına. Şimdi devlet zevatında ve mağdurlar katında bu açıda bir dönüşüm, bu psikolojik üstünlük neyin zoruyla açıklansa gerektir? Erdoğan-Davutoğlu AKP’si altlarında kaldıkları basıncı, üst üste reformlarla dağıtma peşinde. Gezi’den bu yana yaşadığı meşruiyet kaybı, […]

Hüseyin Kete | Dileyen gelip Willy Brandt’ın Varşova gettosunu ziyaret ettiği gibi Seyit Rıza meydanını ziyaret edebilir. Ayakları titreyip, Seyit Rıza’nın dizlerine çökme cesaretine sahip birileri varsa gelsin özrünü dilesin, biz de kabul edelim dilenen özrü.

Yasemin Ateş | Devlet-olmayanın yurdunun olmaması, bir yandan onu Kobani’de işaretleme imkanı tanırken, Kobani’yi arzulayan devrimciliğin Kadıköy’deki tezahürü nasıl olabilir? Politik yatırımımızı Kadıköy’ü örgütlemek üzerine yapmadığımız ve bu sorumluluk ile Kadıköy ile ilişkilenmediğimiz sürece, esasında Kobani’den ve onun devrimciliğinden uzaklaştığımız söylenemez mi?


Kader Sarısülük | Adları önce birer hastag, sonra slogan ve ardından afiş olan ölenlerin ateşten hatırasını, düşlerini, okuduklarından onları heyecan boğan sözleri gerçek yapmaktan söz ediyoruz.

Osman Oğuz | Eskinin iradesiz Alevileri yok artık. Siz onları kendi ağzınız, lügatınızla ve dilediğiniz çemberde tariflemeye çalıştıkça, sisteme veya depolitizasyona uğramış bir kimlik kavgasına mahkum etmiş olacaksınız.

Salah Chouaki | Kökten dincilikle köprü kurmak için girişilen her çaba, ilerleme için uğraşan güçlerden uzaklaşmak için gösterilen her çaba kökten dinci güçlerin cesaret kazanması ve inisiyatiflerini yeniden kazanmaları ile sonuçlanır

Caner Bingöl | Yırca’da kesilen zeytin ağaçları için “evlatlarımı kaybettim” diye kendisini yerden yere vuran Yırca’lı kadınların haykırışlarının fotoğrafı ile Filistin’de İsrail’in kestiği zeytin ağaçlarından birine sımsıkı sarılan ve gözlerinden yaşlar damlayan o kadının fotoğrafı da aynı şeyi anlatmaktadır.

Dostumuz, yoldaşımız Kader… Sözün bittiği ve hayatın bu denli ağırlaştığı bu noktada yüreğinin genişliği ile bize ışık tutacak yarınlara senin adına merhaba diyoruz… Seni uğurlamıyoruz..Seninle büyüyen bu yaşam ateşini kucaklamaya çalışıyor ve cesaretine ortak olmaya çalışıyoruz. Sen, tekstil atölyelerinden, üniversitelere, üniversitelerden emekçi yoksul mahallerine özgürlük ateşini yüreğinde taşıyıp, insanca ve […]

Steve Best | Toplumsal bir hareket olarak olgunlaşırken, hayvan haklarını savunanlar “ toplumsal adalet”in sınırlı bir politik kavram olduğunu ve bütün türler özgür kalana dek hiç bir türün özgür olmadığını hatırlamamızı sağlıyor.