Kategori: Fraksiyon

/ 27 Temmuz 2014

Siyonizmi Sona Erdirmek Feminist Bir Meseledir

Nada Elia| Gazze'ye yönelik saldırılar 3. haftasına girmişken kadın ve çocukların "orantısız" bir şekilde öldürüldüğünü duymaya devam ediyoruz. Bunu özellikle belirtirken akıllara şu soru geliyor: İsrail erkekleri öldürse daha mı az suçlu olurdu?

/ 26 Temmuz 2014

Tartışırken İnsanda Koşarak Kaçma İsteği Yaratanlar

Pelin Temur | "Siz tam düşünce akışınızı bulmuş, argümanlarınızı en uygun dizilimle sıralamaya başlamışken zırt pırt lafınızı kesip ne dediğinizi özetleyen tartışmacılar. Sürekli ne dediğinizi özetlediklerinden bir süre sonra tartışmanın ucunu kaçırır aynı şeyleri söylüyormuşsunuz gibi hissedersiniz..."

/ 26 Temmuz 2014

Demokratlığın Duygusallığı

Hikmet ACUN | "Siyasal bakımdan bitmemiş, tamamlanmamış ve kullanımı eksik kalmış her arzu; erişime koşullu açıktır ama aynı zamanda, erişime açıklığı müzakereyi gerekli kılması nedeniyle romantiktir. Bu bakımdan siyasi romantizm, duygusal zaafın demokratikleşmesidir denebilir..."

/ 23 Temmuz 2014

Fraksiyon’dan Zorunlu Açıklama: “Sansür, Darbe, İlke”

Fraksiyon ‘derdi’ olan bir mecradır. Bir kolektif ruhu vardır, dost meclisi özelliğini taşır ve salt bir yazı ve tartışma platformu hiç olmamıştır. Dostları ve düşmanları bunu bilir. Bazı dostlar bunu unutur sadece…

/ 22 Temmuz 2014

Devrimci Hareketler, Pre-Modern Yapılar ve Aile Tipi Örgütler

Serhat Nigiz | Türkiye'de modern örgütsel yapılara ve insani ilişkilere sahip olmakla övünen kimi devrimci çevrelerin, gerçekte nasıl oluyor da hala geleneksel tarım toplumlarına özgü feodal, ataerkil ve kan bağına dayalı ilişkilere dayanan siyasi önderlikler tarafından yönetilebildiği sorusu, bugün dahi üzerine düşünülmesi gereken bir soru olmaya devam etmektedir.

/ 22 Temmuz 2014

Aleviler Demirtaş’a Niye Oy Vermesinler Ki?

Hüseyin Kete | Sizden, CHP-MHP-BBP’nin ortak adayı İhsanoğlu için “Size neden oy verelim” diye bir yazı kaleme almanızı bekliyorum. Maraş’ın, Çorum’un Dersim’in, Sivas’ın yüzü suyu hürmeti için. Yoksa yazınızı okuyan birçok Alevi elinde mühürle, İhsanoğlu’na oy veriyor bir şekilde bulacaktır kendisini

/ 22 Temmuz 2014

Filistin Yarım Asırdır Yanıyor

Adil Okay | "Bu gün insanlık özellikle Rojava ve Filistin meselesinde imtihandan geçmektedir. Sadece Rojava ya da sadece Filistin'den söz edilerek bölge gerçekleri anlatılamaz. Birini yok sayarak demokrat dahi olunamaz

/ 21 Temmuz 2014

Fraksiyon: “Önemli Açıklama”

Kendisini coğrafyamızın devrimci akımına bağlanmış, dünyada süren özgürlük mücadelesinin parçası, iktidarlara direnen hayatın içinde olmak biçiminde tarif eden Fraksiyon.org yayın çizgisi, yayıncılık biçimi ve kolektif iş yapma ilkesi bağlamında büyük bir önem arz eden bir tartışmayı gerçekleştirdi.

/ 18 Temmuz 2014

FHKC: İşgalcilerin Elçilik ve Konsolosluklarını İşgal Edin!

FHKC'den Açıklama: "İsrail elçilik ve konsolosluklarını işgal edin, kapılarını kapatın, her zamanki işleriyle ilgilenmelerine engel olun. İşgal devleti, gayrimeşru yerleşimci-sömürgeci bir işgalci olarak tamamen tecrit ve boykot edilmelidir."

/ 13 Temmuz 2014

Realite Baskısı ‘Sorumluluktan Kaçış Tüneli’ Kazarken

Süreyya Karacabey | "Yüzeysel realite değişkendir, bir dönem düşman olduklarınızla ittifak etmenizde sakınca görmez, bir vakitler ettiğiniz sözlerin değişmesini pek mantıklı bulur. Çünkü realite değişmiştir ama bunu söylediğinizde aslında içten içe hakikatten özür dilediğinizi ben bilirim, tarih de bilir. Dolayısıyla realite baskısı, 'sorumluluktan kaçış' için sinsi bir tünel kazar diye tekrarladım, aynaya döndüm, çatlamıştı